6
Mar

Sezóna kliešťov začína.

Opäť pomaličky nastáva čas, kedy nás i našich štvornohých miláčikov vedia tieto malé potvorky poriadne potrápiť. Je to nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný parazit, ktorý sa živí krvou živočíchov. Sezóna kliešťov začína skoro na jar a končí neskoro na jeseň, čo záleží hlavne od teploty vonkajšieho prostredia. Vyskytujú sa na celom svete a je ich niekoľko druhov. U nás najrozšírenejší je kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), u ktorého krv pijú jedine samičky. Dospelé samce už viac nepotrebujú potravu. Vývoj kliešťa trvá i niekoľko rokov. Vzhľadom k tomu, že kliešte sú trojhostiteľské (vývojové štádiá larva, nymfa, dospelce) je zrejmé, že dospelý jedinec prisatý na psovi či na nás si už pochutnával predtým  na rôznych zvieratách (zajace, srnky, potkany). Je preto možné, že sa počas vývoja nakazil jednou z prenosných chorôb, čím ohrozuje i nás samotných. Pri satí dokážu objem svojho tela zväčšiť  80-120 krát. Kliešte nepadajú zo stromov, ale číhajú na nás vo vysokej tráve a v listnatých lesoch. Do kože sa prichytia hryzadlami, pričom do rany vypúšťajú látky proti zrážaniu krvi. Spolu so slinami kliešťa sa do krvi obete môžu dostať aj patogény spôsobujúce ťažké ochorenia, prenosné na zvieratá i ľudí. Riziko, že sa nakazíme takýmto ochorením záleží od oblasti kde žijete a od vašej snahy minimalizovať riziko nákazy. Chrániť by sme mali nie len seba, ale aj naše zvieratká. U psov sa najčastejšie stretávame s boreliózou, veď až 20% kliešťov v Európe je infikovaných touto chorobou. 

BORELIÓZA – (lymská choroba ) je akútne horúčkovité ochorenie spôsobené rôznymi druhmi mikróbov spirochéta. Často prebieha skryto, preto je ťažké ju včas odhaliť. V mieste cicania vznikne červené zapálené ložisko, kruhovitého tvaru, ktoré sa šíri a v centre je bledšie. Tento príznak u psov môže úplne chýbať alebo ho pod srsťou nevidno. Prejavmi sú nechutenstvo, horúčka, opuchy kĺbov či chrbtice a môže skončiť ochrnutím. Infikované psy sú zdrojom nákazy aj pre človeka, lebo borélie vylučujú močom. Lieči sa dlhodobým podávaním antibiotík a pri včasnej liečbe má dobrú prognózu. Proti borelióze existuje u psov očkovanie, ktoré sa vykonáva v zimných mesiacoch. U ľudí očkovacia látka zatiaľ neexistuje.   

BABEZIÓZA – je protozoárne ochorenie, ktoré sa vyskytuje na celom svete. Inkubačná doba je 10-21 dní. Prejavmi sú únava, slabosť, horúčka až 42 °C, žltkasté slinenie, červený až zelenohnedý moč, zlyhávanie obličiek, žltačka, zväčšenie pečene a sleziny. Všetky príznaky sú spôsobené rozpadom červených krviniek. Lieči sa špeciálnymi liekmi, v závažných prípadoch je nutná liečba v nemocnici s podpornou infúznou terapiou, transfúziami krvi či riešením komplikácií (zlyhanie obličiek, pľúcny edém). Ak nie je liečba včasná, dochádza až k úhynu zvieraťa. Psia babézia ľudí nepostihuje.

EHRLICHIÓZA – je bakteriálne ochorenie postihujúce biele krvinky a napáda imunitný systém psa. U nás sa vyskytuje len granulocytárna ehrlichióza spôsobená Anaplasmou phagocytophilum, preto sa nazýva aj anaplazmóza. Prenáša ju práve u nás najviac rozšírený kliešť Ixodes ricinus. Inkubačná doba je 4-14 dní. Príznakmi sú horúčka, zväčšené uzliny a slezina, chudokrvnosť, dýchavičnosť či nechutenstvo. Neskôr sa pridruží nechuť ku chôdzi, opuch končatín, kašeľ. Nezriedka môže dôjsť ku zlyhaniu obličiek, zápalu mozgových blán, čiastočnému ochrnutiu a krvácaniu. Anaplazmóza sa prenáša aj na človeka. Lieči sa doxycyklínom dlhodobo (2-3 týždne). V oblasti Stredozemného mora sa vyskytuje Ehrlichia canis, ktorá na človeka nie je prenosná.

KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA – je ochorenie prenášané kliešťami, ktoré postihuje hlavne ľudí. U psov nemá veľký význam. Nepatrí medzi ochorenia s vysokým výskytom, ale jej nebezpečenstvo je v závažnosti nákazy. Nakazené sú asi 2% kliešťov a prenos je možný aj surovým mliekom. Aj napriek úspešnej liečbe, zostávajú trvalé následky na zdraví človeka. Často sú to neurologické poruchy vo forme ochrnutia. Príznakmi v prvom období sú podobné chrípke a nastupujú asi po týždni od prisatia infikovaného kliešťa. Neskôr sa pridružia bolesti hlavy, dezorientácia, poblúznenosť, horúčka až bezvedomie. Liečba je dlhodobá. Proti kliešťovej encefalitíde sa môžu ľudia chrániť očkovaním. Najznámejšie ohniská výskytu tejto choroby sú Nitra, Bratislava, Komárno a Rožňava. 

TULARÉMIA – je prenosná na domáce zvieratá i ľudí a zdrojom sú okrem kliešťov aj divoko žijúce zvieratá (zajace, krysy, hraboše). Nakaziť sa môžete aj konzumáciou surového mäsa, vodou kontaminovanou výkalmi či stykom s chorým zvieraťom. Vstupnou bránou sú poranenia na koži, sliznica očí, dýchací a tráviaci systém.

Dôležitou súčasťou ochrany našich miláčikov pred kliešťami je prevencia, ktorá spočíva v aplikácii prípravkou proti kliešťom počas sezóny. Vybrať si môžete medzi obojkami, spraymi, roztokmi či inými prípravkami. Chrániť je potrebné psy aj mačky, ktoré sa pohybujú vonku. U mačiek je potrebné sa poradiť s veterinárom, keďže niektoré prípravky pre psov sú pre mačky toxické. Zvyčajne je to uvedené aj v príbalovom letáku. Stojí za to si ho poriadne prečítať.

OBOJKY – (Kiltix, Scalibor,Bolfo…) sú vhodné pre psy žijúce vonku. Účinkujú 2-7 mesiacov, podľa kvality obojku, sú vode odolné a postupne sa uvoľňujú do srsti zvieraťa. Nie sú vhodné pre malé rasy, ktoré môžu byť citlivé na zložky obojku. Cenovo a účinnosťou sú na prvom mieste.

SPOT-ON – (Frontline, Effipro…) je výborná forma ochrany, aplikuje sa kvapnutím roztoku na kožu zvieraťa, zvyčajne medzi lopatky na jedno miesto. Účinkuje 1 mesiac a je potrebné ho počas celej sezóny opakovať. Cenovo vás sezóna vyjde drahšie ako obojok.

SPRAY – (Frontline, Diffusil, Bolfo…) sa rovnomerne rozpráši do srsti zvieraťa, je potrebné srsť úplne premočiť prípravkom. Chránime sliznice, oči a zabránime olizovaniu zvieraťom.

ŠAMPÓNY, ZÁSYPY – majú pomerne nízku účinnosť, preto ich neodporúčam ako ochranu proti kliešťom.

Ak sa vám predsa len stane, že nájdete zvieraťu kliešťa, snažte sa ho okamžite vytiahnuť vykývaním alebo vytočením pomocou pinzety či špeciálnym háčikom, ktorý kúpite v chovprodukte alebo u veterinára. Dôležité je skontrolovať celistvosť kliešťa, mal by byť s hlavičkou a miesto prisatia vyčistiť alkoholom. Ruky si umyte mydlom. Ak sa vám nepodarí vytiahnuť kliešťa celého, nerobte paniku. Organizmus si s tým poradí sám, ale je možné ho odstrániť chirurgicky. V prípade komplikácií sa podávajú antibiotiká. Neodporúča sa potierať kliešťa čímkoľvek, dochádza pri tom k vyvráteniu obsahu žalúdka kliešťa do krvi zvieraťa, čím sa zvyšuje riziko infekcie.  Pri dodržaní zásad prevencie t.j. prehliadka psa po prechádzke a používanie prípravkou proti parazitom sa vám určite podarí ochrániť zvieratká i seba pred chorobami prenášanými kliešťami.  

Bc. Zdenka Suchá

Zdroj : Taylor,D. 1992, Váš pes, vyd.Prúdy,    ISBN 80-85355-05-1,str.228-275.

Foto : internet                                                                                                                                         

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.