16
Apr

S hluchotou si pes poradí.

Sluch je nepochybne jedným z najvyvinutejších zmyslov u psov spolu s čuchom a oboje má neporovnateľne lepšie ako človek. Preto je zrejmé, že pes pri strate sluchu prichádza o jeden z výborných zmyslov, ale aj napriek tomu si s týmto handicapom dokáže výborne poradiť. Zostáva mu predsa jeho nesmierne citlivý a životne dôležitý čuchový zmysel. Pes sa v prípade hluchoty dokáže výborne orientovať  čuchom. Je potvrdené, že pri strate jedného zmyslu sa ostatné stávajú citlivejšími, aby sa strata kompenzovala.

Anatómia ucha u psa :

Vonkajšie ucho – je tvorené ušnicou, ktorá môže mať u psov rôzny tvar podľa rasy. Jej úlohou je zachytávať zvukové vlny šíriace sa vzduchom, ktoré vstupujú do ušného kanála, vonkajšieho zvukovodu. Psi dokážu zachytiť a vnímať viac ako 50 000 kmitov za sekundu, v porovnaní s človekom (20 000/s) je to podstatne viac, vďaka tomu pes počuje aj také zvuky, ktoré človek už nepočuje.

Stredné ucho –  tvorí rovnako ako u ľudí bubienok prenášajúci vibrácie na tri kostičky (strmienok, kladivko a nákovka) a tie následne prenesú vlny do tekutiny v slimáku. 

Vnútorné ucho – je tvorené záhybmi podobnými slimákovej ulite, sú naplnené tekutinou a obsahujú drobné zvukocitlivé riasinky. Tie sú schopné detekovať zvukové vibrácie a prostredníctvom sluchového nervu sú impulzy posielané priamo do mozgu. Druhú časť vnútorného ucha tvorí vestibulárny aparát slúžiaci na udržanie rovnováhy. Rad komôrok a kanálikov naplnených tekutinou zisťujú polohu tela a dávajú nervovej sústave informácie na vyrovnanie hlavy.

Hluchota –  je prerušenie prenosu zvuku z vonkajšieho prostredia do mozgu. 

Vrodená hluchota – je častým problémom u psov s bielou srsťou, kde je hluchota viazaná na gén spôsobujúci bielu strakatosť. Neznamená to však, že čím belší pes, tým vyššie riziko hluchoty. Stačí, ak má aj malé biele znaky, bez ohľadu na inofarebné škvrny. U zvierat s bielou srsťou je hluchota viazaná absenciou alebo nedostatkom melanocytov, ktoré sú potrebné pre normálny vývoj vnútorného ucha. Melanocyty produkujú pigment zodpovedný za sfarbenie kože, srsti a očí. Spojitosť medzi modrými očami a hluchotou už dokázaná bola. Zvýšené riziko hluchoty sa spája aj s určitými plemenami (vyše 60 plemien), u ktorých sa rodia hluché šteňatá častejšie (dalmatín, bullteriér, argentínska doga, anglický seter…). Hluché šteniatko nereaguje , keď sa ostatné hrajú, jedia a štekajú, často sa však dokáže orientovať podľa súrodencov. Samé si hluchotu neuvedomuje, lebo nikdy nepočulo.  Preto je zistenie hluchoty u šteniatka náročné a je potrebné špeciálne vyšetrenie u odborníka. Istotu vám dá jedine audiometrické vyšetrenie psíka. Vrodená hluchota sa liečiť nedá.

Získaná hluchota – je spôsobená vonkajšími vplyvmi a najčastejšie je to procesom starnutia zvieraťa.  Prechodne môže psík ohluchnúť aj v dôsledku zápalových procesov v uchu, nádorového bujnenia či po úrazoch. Pri správnej liečbe je možná náprava sluchu. Hluchotu spôsobujú aj niektoré lieky (ATB, chemoterapia, antiseptiká) a hovoríme o ototoxicite lieku. V neposlednej rade môžu hluchotu spôsobiť aj otravy jedmi či ťažkými kovmi. Hluchotu je možné liečiť chirurgicky alebo liečivami v závislosti od príčiny.   

Audiometrické vyšetrenie( BAER testy) – sú najspoľahlivejšou metódou na zistenie hluchoty u psíka. Je možné ho vykonávať už od 5 týždňov života šteniatka a nie je bolestivé. Zväčša sa vykonáva v ľahkej sedácii psíka, trvá dlhšie a vyžaduje si trpezlivosť. Na hlavu sa pripnú elektródy, ktoré snímajú nervové impulzy v mozgu, sú pripojené na počítač, ktorý vyhodnocuje výsledky. Tieto testy robí len málo pracovísk a je potrebné za vyšetrením cestovať (Jaggy Brno, AA-vet Praha…).

Ak už psík trpí získanou či vrodenou hluchotou je potrebné prispôsobiť tomuto faktu aj starostlivosť o neho. Veľký dôraz by som kládla na iný typ výcviku ako u zdravého psíka, s ktorým vám môže pomôcť aj odborník. Ten zohľadní, či psík má zbytky sluchu alebo je úplne hluchý. Povely je možné psa naučiť aj pomocou gestikulácie rovnako ako u ľudí a je potrebné, aby takýto psík na povely dobre reagoval. V opačnom prípade nebude vedieť, čo od neho požadujete. Hluchého psíka je potrebné chrániť pred úrazmi, keďže sám nepočuje blížiace sa nebezpečenstvo. Na prechádzky ho vodíme rozhodne na vôdzke a púšťame ho len v bezpečnom prostredí. Tieto psíky sú oveľa kontaktnejšie a viac sa snažia reagovať na výraz tváre, gestá či postoje, preto si vás bude strážiť. Poctivý chovateľ, ktorému sa narodí hluché šteniatko sa vždy snaží nájsť mu dobrý domov, kde si budúci majiteľ uvedomuje, čo ho čaká. Zväčša ich ponúkajú zdarma len s podmienkou dobrej starostlivosti. Tieto psíky by rozhodne mali byť vyradené z chovu a kastrované, aby sa zbytočne gén hluchoty neprenášal. Kto vlastní hluchého psíka mi určite dá za pravdu, že dokážu ľúbiť rovnako ako zdravé psíky a na hluchotu sa dá zvyknúť. U nás v rodine je 15 ročná sučka Nelly takmer úplne hluchá a na starobu si musela zvykať na postroj a to celý život chodila na voľno. Pre jej bezpečnosť to však už bolo nutné, keďže nereagovala na autá ani na naše povely a bolo otázkou času, kedy sa stane úraz. Reaguje na naše gestá a nemám pocit, že by trpela. Vyrovnala sa s tým po svojom a celkom dobre. Napokon je známe, že zvieratá takéto situácie zvládajú lepšie ako ľudia.

Bc. Zdenka Suchá.

Foto : internet a archív autorky

 

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.