4
Jún

Prečo ma Afrika fascinuje ?

Afrika ma lákala už od detstva a ťažko povedať, čo ma na nej už vtedy fascinovalo. Všetky filmy, knihy či obrázky o Afrike som doslova hltala a láska k tejto úžasnej krajine vo mne rástla stále viac. Čierny kontinent vie uchvátiť, dojať i prekvapiť. Rastliny a živočíchy, ktoré obývajú africké pláne, vrchy i lesy žijú po boku ľudí viac ako 2 milióny rokov. Pre riedke osídlenie a nevyvinutý priemysel ostala príroda v Afrike nedotknutá.  Kontinent veľkých kontrastov, keď v období dažďov prekvitá život, všade sa rodia mláďatá a na druhej strane dlhé a kruté obdobia sucha, kedy strádajú nie len zvieratá, ale i ľudia žijúci v tejto krajine. Všade hlad, smäd a smrť prežívajú len tí najsilnejší. Západ slnka je najkrajším pohľadom v tejto krajine spolu s obrovským množstvom divých zvierat, ktoré nežijú nikde inde. Nájdete tam obrovské množstvo rastlín i zvierat, úžasné scenérie krajiny, veľké jazerá či sopečné pohoria, kde žijú posledné gorily horské, ktoré sa tak veľmi snažila zachrániť Dian Fosseyová. Žiaľ jej láska ku gorilám ju stála život, keď v roku 1985 bola pravdepodobne zabitá pytliakmi. Svoj život zasvätila týmto ohrozeným  a bezpochyby vznešeným zvieratám, ktoré sa rovnako ako mnoho iných dostali vďaka ľudskej chamtivosti na pokraj vyhynutia. Afrika je známa veľkou chudobou ľudí, ktorí sa snažia prežiť, často nelegálnym zabíjaním zvierat (slonovina, rohy nosorožcov…). Obchodu so slonovinou sme venovali celý článok, ktorý poukazuje na túto krutú skutočnosť. Na ochranu zvierat pred pytliakmi sa vytvorili viaceré rezervácie, kde sú chránené pred zabíjaním .

MASAI MARA (Keňa)- patrí rozhodne medzi najstaršie a najznámejšie rezervácie, ktorá je známa i z príbehu bielej Masajky, ženy ktorá sa pri návšteve Afriky zaľúbila do Masaja a prežila s ním niekoľko rokov v tejto krajine. Nemôžem nespomenúť knihu Kimuri (Jozef a Zdeněk Vágnerovci), ktorú som už ako dospelá prelúskala a zanechala vo mne úžasný dojem. Celá kniha je rozprávaním príbehov z expedície v Afrike v odchytových táboroch. Aj keď Vágnerovci vystupujú ako lovci, boli to ľudia, ktorí zvieratá predovšetkým milovali. Knihu venovali citujem : „všetkým skutočným poľovníkom a lovcom, ktorí v lovení nevidia iba zabíjanie a upokojenie svojej loveckej vášne, ale zvieratá predovšetkým chovajú, chránia, obozretne s nimi zaobchádzajú a všetky zvieratá považujú za svojich rovnocenných partnerov, ktorým naša planéta patrila dávno pred nami. Naše venovanie patrí všetkým  deťom, ktoré majú rady prírodu i rozprávky, kde dobro víťazí nad zlom, právo nad neprávosťou a láska nad nenávisťou.“ Z tohto venovania je ich vzťah ku zvieratám a prírode ako takej úplne zrejmý a nepotrebuje komentár. Vďaka týmto príbehom sa prenesiete priamo do Afriky a zažijete to, čo by ste nikde inde nezažili. Príbehy sa odohrávajú v Keni a jeho súčasťou sú i hrdí predstavitelia kmeňa Masajov. Títo najznámejší nomádi sveta prišli do východnej Afriky na prelome 17. a 18. storočia a patrili medzi obávaných bojovníkov. Masajovia veria, že boh stvoril dobytok na to, aby  patril im. Dobytok je základom ich kultúry, kravy sú majetkom a dôkazom moci. Pijú ich krv zmiešanú s mliekom, z ich trusu stavajú chatrče a pri nedostatku vody perú prádlo v ich moči. Masajovia sú verní svojim tradíciám i dnes.

SERENGETI (Tanzánia)- patrí od roku 1981 na zoznam UNESCO a v jazyku Masajov znamená slovo „serengeti“  rozľahlé pláne. Žije tu obrovské množstvo zvierat, veľké stáda kopytníkov, svorky levov, gepardov, hyeny ale i vzácnejšie servaly a karakaly. Serengeti tvoria obrovské pláne, leží v severnej Tanzánii na hranici s Keňou. Je známy každoročnou migráciou obrovských stád. Viac ako 2 milióny byvolcov, gaziel a zebier, sprevádzaných dravcami, tiahne v októbri a novembri za dažďom na západ k Viktóriinmu jazeru (Ukerewe). Serengeti rozhodne patrí medzi klenoty Afriky.

NGORONGORO (Tanzánia)-  tvoria zelené pahorky sopečného kráteru. Žije tu viac ako 30 tisíc zvierat a vďaka uzavretému priestoru tu nájdete  aj vzácne endemity vyskytujúce sa len v tomto kráteri. Je chráneným územím od roku 1959 a na zoznam UNESCO bol zaradený v roku 1979. Vyskytujú sa tu vysoko ohrozené nosorožce čierne, ich počty neprekračujú číslo 20 kusov, čo je veľmi smutný fakt tejto krajiny. Tento kráter vznikol výbuchom vulkánu pred 2 miliónmi rokov a je hlboký 610 metrov.

KAHUZI – BIEGA(Kongo)- je jedným z posledných parkov, kde sa dajú vo voľnej prírode pozorovať gorily. Žije tu 9 gorilích rodín a celkovo tu žije 168 goríl. Aj v národnom parku VIRUNGA žijú posledné gorily horské. Sú to veľmi spoločenské zvieratá, žijúce v prísnej hierarchii, na ich čele stojí samec „strieborný chrbát“.

KRUGEROV NÁRODNÝ PARK (Južná Afrika)- je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších parkov Afriky. Nájdete tam obrovské množstvo zvierat od gepardov, hyen, nosorožcov cez bizóny, slony, žirafy či hrochy. Žije tam viac ako 500 druhov vtákov, 50 druhov rýb a obojživelníkov.

ETOŠA (Namíbia)- sa radí medzi najkrajšie parky na juhu Afriky. Samo za seba hovorí to, že okrem nespočetného množstva iných zvierat tu žije najväčšia populácia nosorožca čierneho na svete. Z veľkých šeliem sa tu darí levom, hyenám či gepardom.

DELTA RIEKY OKAVANGO-na juhozápade Afriky je jedným z najväčších vodných vnútrozemských systémov na svete. Poskytuje životodarnú tekutinu uprostred suchej kalaharskej savany. V období dažďov voda priteká do Okavanga, vegetácia rozkvitá a veľké stáda divokej zvery sa zhromažďujú na okrajoch rieky.

MADAGASKAR- sa nachádza 400 km od juhovýchodného pobrežia Afriky. Tento ostrov je jediným miestom, kde žijú lemury ako pôvodné cicavce. Ostrov sa oddelil od Indickej pevniny pred 95 miliónmi rokov, čo prispelo k vývoju jedinečných druhov zvierat.

V Afrike sa nachádza množstvo národných parkov a krásnych miest, ktoré by stáli za to, ich navštíviť. Snažila som sa spomenúť tie najznámejšie, ktoré si zaslúžia, aby sme im venovali pozornosť. Afrika je bezpochyby nádherným miestom na zemi s množstvom zvierat, ktoré fascinujú väčšinu z nás. Rozhodne nesmieme obísť „veľkú päťku Afriky“, ktorú tvoria tie najmajestátnejšie zvieratá  a sú typickými predstaviteľmi tohto kontinentu (slon, nosorožec, byvol, lev a leopard). O všetkých týchto úžasných zvieratách si tu časom nájdete článoček. Verím, že svoju lásku a obdiv k africkej prírode vám aspoň trošku sprostredkujem a možno i vás osloví. Možno vás inšpiruje pri výbere dovolenky, dobrej knihy či pomôžu vášmu dieťaťu pri písaní referátu. Ak si každý z vás nájde v týchto riadkoch aspoň malý kúsok, ktorý ho osloví, malo moje písanie o Afrike zmysel. Skúste sa aj vy zaľúbiť do Afriky.

Bc. Zdenka Suchá

Zdroj : Vágner,J.,Vágner,Z., 1997, Kimuri, vyd.Safari

             Hospodárske noviny, Inmagazín, č.7/2009

             Larousse,1995, Dažďový prales, vyd. Slovart, ISBN 80-85871-42-4,str.25-44

Foto : internet

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.