27
Mar

Podávanie liekov zvieratám.

Rovnako ako ľudia, aj zvieratká sú občas odkázané na pomoc liekov a každý majiteľ  je nútený si nájsť svoj najvhodnejší spôsob, ako to urobiť. Existujú všeobecné pravidlá podávania liekov, ale každé zvieratko je iné a treba mu nájsť spôsob, ktorý mu vyhovuje najviac. Jednoduché podanie tablety na odčervenie a zvlášť u mačky je umenie.  Mačka je skutočne veľmi nevďačné zviera na aplikáciu akýchkoľvek liekov. Preto je veľmi dôležité učiť ju na ich podávanie od malička. Ja osobne mám takú skúsenosť, že pokiaľ si na túto procedúru zvykne ako mačiatko, bude ju brať ako normálnu vec. Lieky možno podávať  v rôznych liekových formách ,od tabliet cez kvapky až po injekčnú aplikáciu liečiva. Povieme si o bežných i menej bežných spôsoboch podávania liečiva, s ktorými sa u zvierat stretávame.

TABLETY – sú snáď najčastejšou formou podávania liečiva, s ktorou sa mi majitelia stretávame. Či už sú to spomínané odčervovacie tablety, ktoré treba podávať raz za tri mesiace alebo pri ochorení zvieratka je potrebné podávať antibiotiká. Jednou z možností je podať tabletu pomocou pinzety hlboko do krku, pričom zvieratko držíme za kožu na zátylku, čím ho znehybníme. Na tento úkon však potrebujete trochu cviku a zvlášť pre mačky je nepríjemný. Robia to takto aj veterinári. Ja som po mnohých skúsenostiach objavila príjemnejší spôsob pre mačky i seba. Tabletu rozdelím na niekoľko menších kúskov, ktoré zabalím do surového kuracieho mäsa. Mäso mačka zožerie aj s tabletou ani nebude vedieť ako. Funguje to na všetky moje mačky. Mäsový kúsok však voľte taký, aby nebol príliš veľký, ale tabletu musíte do neho schovať. Jedna z mojich mačiek toleruje podanie tablety prstami do kútika tlamy. Je zvyknutá od mačaťa, keď musela dlhodobo užívať lieky pre zdravotné problémy. Tlamičku jej len prichytím, tabletu zasuniem hlbšie do kútika tlamy a ona si ju pekne prehltne. Vždy ju pochválim. Ak sa vám nepodarí tablety podať v mäse, vyskúšajte konzervu pre mačky či syrokrém. Proste zvoľte to, čo má vaša mačka rada. Na podávanie tabliet existujú aj špeciálne aplikátory, ktoré ju pevne držia a pri zasunutí do tlamy vystrelia tabletu do krku. Je s ním lepšia manipulácia ako s pinzetou.

PASTY- sa jednoducho vytlačia do tlamy v presnej dávke podľa stupnice na aplikátore a zviera ju už musí zlízať. V tejto podobe sa stretávame s pastami na odčervenie, probiotickými či vitamínovými pastami. Tie však aj lepšie chutia, rovnako ako pasty proti chlpovým bezoárom u mačiek, ktoré necháme mačkám jednoducho zlízať. Ja som sa stretla pri probiotickej paste s výborným aplikátorom, ktorý vám nedovolí podať na jednu dávku viac liečiva ako je potrebné.

KVAPKY A ROZTOKY –  zväčša nebývajú problémom pri aplikácii, sú pre zvieratá prijateľnejšie. Potrebné množstvo  kvapiek na vnútorné použitie podávame buď striekačkou alebo originál aplikátorom, ktorý je súčasťou lieku.  Kvapky však môžeme aplikovať aj do očí či uší. Hlavne u očných kvapiek dávame pozor na expiráciu lieku a dodržujeme dávkovanie podľa veterinára, aby nedošlo k poškodeniu zraku. Pred aplikáciou kvapiek do očí odstránime zaschnuté sekréty vlhkým tampónikom. Jednou rukou si pridržíme hlavu zvieratka a jemne povytiahneme viečko, aby sa kvapky dostali na potrebné miesto. Chvíľu podržíme očko zavreté, aby sa v kvapkách vykúpalo. Ušné kvapky aplikujeme až po vyčistení vnútornej časti uška. Nikdy nezachádzame príliš hlboko, aby sme zvieratku neublížili. Prehneme ušný boltec dozadu a aplikujeme potrebné množstvo kvapiek. Nasleduje jemné premasírovanie ucha, aby sa liečivo dostalo čo najhlbšie a zabránime tým aj vytraseniu kvapiek z uší. Roztoky sa aplikujú aj na kožu, hlavne pri prostriedkoch proti parazitom. Či už vo forme sprayu, ktorý sa jednoducho nastrieka na kožu  alebo kvapky (spot- on), ktorá sa aplikuje na kožu na zátylku, kde si ho zviera nemôže zlízať. Tieto roztoky slúžia na ochranu našich miláčikov proti vonkajším i vnútorným parazitom a vstrebávajú sa postupne cez kožu do krvi zvieraťa, ich účinnosť je zhruba 1 mesiac.  Pri tejto forme spomeniem aj liečivé šampóny, ktoré môžu byť antiparazitárne alebo určené na konkrétny kožný problém. Pri liečivých šampónoch sa držme ordinácie veterinára.

MASTI – zväčša aplikujeme na kožu alebo do očí rovnako ako u ľudí. Zásadou by malo byť, že sa nikdy nedotýkame priamo tubou kožných lézií, aby sme neznehodnotili celý jej obsah. Vytlačme si potrebné množstvo na gázičku či ústnu lopatku, ktorou ju môžeme priamo aj nanášať na potrebné miesto. Držme sa ordinácie veterinára a zvlášť pri mastiach s kortikoidmi  ich aplikujeme len na postihnuté miesta. Pri aplikácii očných mastí dávame pozor, aby sme aplikátorom nepoškodili oko, snažíme sa nedotýkať očnej gule. Oko pár sekúnd pridržíme zavreté, aby sa masť rozprestrela po celej ploche. Mačky tieto procedúry znášajú horšie, preto je dobré mať pomocníka, ktorý vám ju pridrží.  Fixácia zvieratka je dôležitá pre úspešnosť podania lieku. Zvlášť pri podávaní liekov do tlamy fixujeme zviera pridržaním za kožnú riasu na krku. Ak to nepostačuje, je možné ho zabaliť do pevného uteráka. Dbajte na to, aby boli zabalené aj labky. Zabránite tým poškriabaniu pazúrikmi.  Podávanie lieku a fixáciu zvieratka sa snažte skrátiť len na nevyhnutnú dobu, lebo je pre ne stresujúca. Ideálne je, keď zvieratko zvykáme na podávanie liekov od mala, vtedy ho berú ako bežnú procedúru a nebránia sa jej.

INJEKCIE – zväčša aplikuje veterinár, ale môže sa stať, že bude potrebné, aby ste doma sami pichli napríklad antibiotiká. Nehovoriac o štvornohých diabetikoch, ktorý sú odkázaní na svojich pánov s každodennou aplikáciou inzulínu a to minimálne 1-2 krát denne. V tomto prípade je priam potrebné, aby sa majiteľ chorého zvieratka naučil správne aplikovať inzulín. Ja sama som sa naučila podávať injekcie svojim zvieratám, lebo to bolo potrebné. Lekár vám pravdepodobne nadávkuje liečivo priamo do striekačky, avšak v prípade inzulínu si celý manažment starostlivosti o choré zvieratko riadia majitelia sami. Samozrejme adekvátne zaučení veterinárom rovnako ako u ľudí. Injekcie sú najúčinnejší spôsob podávania liekov. Podkožne sa liečivo aplikuje do kožnej riasy, ktorú si vytvoríme na chrbte zvieraťa. Aplikácia liečiva do svalu či žily by mala patriť výhradne do rúk veterinára.

REKTÁLNE LIEČIVÁ – sa podávajú do konečníka a u zvierat sa s ním stretávame menej často. Sliznica konečníka však vstrebáva liečivo pomerne rýchlo a je možné využiť tento spôsob aplikácie, keď nie je možné využiť iný. Ja sama sa s touto formou podávania osobne stretávam pri epileptických záchvatoch našej mačky. Pri záchvate jej podám do konečníka pomocou aplikátora potrebnú dávku Diazepamu, ktorý je v tekutej forme. Aplikátor sa lepšie zavádza, keď ho namastíme alebo potrieme olejom. Aplikátor chvíľu pridržíme v konečníku, aby nedošlo k vytečeniu obsahu. Do konečníka sa môže aplikovať aj klyzma pri zápche zvieratka , ktorú však vykonáva veterinár po zvážení možných rizík a príčin zápchy. U psov je často príčinou skrmovanie väčšieho objemu kostí.

INHALAČNÉ LIEČIVÁ – sa hodne využívajú v humánnej medicíne a ich výhodou je, že liečivo putuje priamo na miesto potrebného účinku, čiže do dýchacích ciest, kde okamžite účinkuje. Osobne som sa stretla u zvierat len s inhalačnou anestézou, čiže uspaním zvieratka pred operáciou pomocou plynov, ale aj u zvierat sa dá táto forma podávania liečiva veľmi dobre využiť. Využíva sa pri ochoreniach dýchacích ciest, či už akútnych ako laryngitída alebo chronických. Jednou z najčastejších sú bronchiálna astma, kde je zvieratko odkázané na pravidelnú aplikáciu liečiv pomocou inhalátora.  Je to rovnaký inhalátor s komôrkou ako u Ľudí (chamber), cez ktorú sa pomocou masky priloženej na tvár zvieraťa z opačného konca aplikuje liečivo. Dôležité je podržať masku pár minút na tvári, aby si zviera liečivo vydýchalo. Existujú špeciálne chambre pre zvieratá, ale pokojne sa dajú využiť aj z humánnej medicíny, treba len prispôsobiť masku, aby sedela zvieraťu dobre na tvári. Mala by zakrývať tlamu aj nos zvieraťa a dobre priliehať, aby nedošlo k úniku liečiva.  V začiatkoch liečby možno budete potrebovať pomoc druhej osoby, ale postupom času si dokážu aj na tieto procedúry zvieratká zvyknúť.

LIEČBA SVETLOM  (FOTOTERAPIA) – funguje rovnako dobre aj u zvierat a dá sa využiť hlavne pri kožných problémoch, otvorených ranách na podporu hojenia či zmiernenie bolesti. Využíva sa hlavne biele svetlo tzv. Bioptron . Existuje aj červené teplé svetlo Solux, kde si však jeho využitie neviem veľmi dobre predstaviť, pretože zviera vám nepovie, že ho páli a mohli by ste mu spôsobiť popáleniny. Svetlo aplikujeme podľa návodu výrobcu lampy, kde je presne určené, ako dlho  a často sa má svetlo aplikovať na konkrétny problém.      

V liečení zvierat  v podstate môžeme využiť takmer všetky formy podávania liečiv, len je potrebné ich prispôsobiť potrebám zvieratiek. Veľmi dôležité, čo by som chcela vyzdvihnúť je, aby sa majitelia zvierat vyhli podávaniu humánnych liekov svojim miláčikom, pretože mu môžu spôsobiť vážne ťažkosti až smrť. Humánne lieky sa využívajú aj vo veterinárnej medicíne, ale nie všetky a len veterinár vám môže doporučiť liek a jeho presnú dávku. Preto buďme zodpovední ku svojim miláčikom a pýtajme sa odborníka, pretože len správne vybraný a podaný liek mu môže pomôcť.

                                                                                                      

Bc. Zdenka Suchá

Foto : archív autorky a internet

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.