21
Dec

Obzretie sa dozadu.

Blíži sa koniec roka, kedy všetci bilancujeme, zamýšľame sa nad tým, čo nám tento rok dal, či vzal. Pre mňa bol tento rok veľmi náročný, nielen v pracovnej oblasti, ale hlavne som okúsila, čo to znamená byť na dne psychických  i fyzických síl, keď si myslíte, že sa na vás rúti celý svet, keď máte pocit, že ste na všetko zlo sveta sama. To množstvo zvierat, ktoré sa tento rok ocitlo u nás v opatere a boli medzi nimi naozaj ťažké prípady, vyžadujúce si intenzívnu starostlivosť, do toho rozlúčka s dvoma našimi miláčikmi ma takmer položilo. V takých chvíľach si kladiete otázku, pokiaľ sa to ešte dá všetko vydržať, koľko toho človek dokáže uniesť, aby si neublížil ? Keď je však všetko zlé za vami a vy sa pozbierate, nedá vám neísť ďalej, lebo viete pre koho to robíte, lebo by vám jednoducho nedalo nepomôcť. Na konci roku si chcem aspoň trošku zaspomínať na všetky DSCF0379tie drobce, ktorým som mala tú česť v živote pomôcť.

ENDŽI – prišla ku nám ako 3 týždňové mačiatko z Dolných Vrútok, nevedela sama jesť, majitelia sa chceli mačiatok rýchlo zbaviť. Po roku, nevieme či v dôsledku anestézie počas kastrácie, začala trpieť epileptickými záchvatmi. Zostala u nás natrvalo.

Fotografia0501RIŠKO – prišiel ako 4 týždňový od záhradnej maminy z Vrútok. Túžila som po ryšavej mačke, napokon bol kocúrik.IMG_6234_1

MURKO – sotva 2 mesačný kocúrik zo žilinského kanála, z depozitu Janky Balalovej mal byť ako priateľ pre Riška, keďže Endži sa s ním veľmi nebavila a tým sa mal počet našich trvalých mačiek uzavrieť, ale …..

EMKA – 3 mesačná mačička zachránená v hodine dvanástej z pod kopancov Vrútockej IMG_7779_1mládeže, ktorí s ňou hrali futbal !!! Opuch mozgu, krvácanie zo všetkých otvorov, 2 dni nič nevidela, ale prežila. No dali by ste tak vypiplanú bojovníčku preč ? Zostala natrvalo.

IMG_7756LINA – mesačná, osobne som ju vytiahla z Turca, mala byť utopená, ale jej silný plač sa nedal nepočuť. Vážila sotva 500 gramov, mala hroznú hnačku. Nedokázala som sa jej vzdať.IMG_8283

DRAGINO – 3 ročný nemecký ovčiak, ktorého sa mi podarilo odobrať z otrasných podmienok so smrťou na jazyku, takmer nevládal chodiť, zrátali by ste mu všetky kosti na zúboženom telíčku. Stal sa našim rodinným psom, pribral 10 kíl, socializoval sa a začal veriť ľuďom. Je z neho vďačný skvelý pes.

ZENDY – mesačný kocúrik nájdený na smetisku zapadnutý medzi odpadkami, rovnako ho zachránil jeho silný nárek. Bol samá blcha, premrznutý a hladný. Po pár dňoch si ho adoptoval môj priateľ do domčeka na Dolných Vrútkach. Jeho meno je skomoleninou toho môjho, kamarát sa vyhral.

ADAMKO – sotva 2 mesačný kocúrik s popálením zadočku, labiek, spálené fúziky a maciatkapapuľka, určite zábavka výrastkov, nájdený pri smetiakoch apaticky ležať. Doniesli mi ho domov malé deti. Po náročnom liečení popálenín a hnačky bol adoptovaný do bytu ku deťom.

ŇUFKO – mesačný kocúrik nájdený v centre Vrútok uprostred zimy, prechladnutý, slabý, zhnisané očká. Po preliečení adoptovaný do Turčianskych Teplíc do domčeka.

macky2013_marec 295POPOLUŠKA – sotva 2 mesačná mačička, nádherne popolavá, nájdená pred sídliskom vo Vrútkach, ľahký infekt dýchacích ciest, v ten deň bola adoptovaná do Turčianskych Kľačian do rodiny, ktorú som mala na čakacej listine na mačiatko a boli ochotní si ju preliečiť sami.

BELINKA – sivobiela 2 mesačná mačička nájdená vo Vrútkach pred macky2013_marec 288obchodom, zdravá, len opustená. Adoptovaná do Žabokriek do rodinného domu, dostali sme za ňu 10 vajec, ktoré sa nedali odmietnuť.

IMG_8187SAMKO – senior, zhruba 8 ročný kocúrik, nádherný čiernobiely, zrazu sa zjavil na sídlisku a hľadal miestečko, evidentne vyhodený alebo stratený. Adoptovaný do Bratislavy do skvelej mačkárskej rodiny, pravidelne nám posiela foto.Ewan 5

EWANKO – dospelý kocúrik neskutočne zbedačený, chorý prežívajúci v záhrade rodinného domu v kolónii mačiek u ľudí, ktorí sa evidentne nedokázali riadne postarať o množstvo mačiek. V tomto jedinom prípade som bola nútená odobrať ho z miesta svojským spôsobom. Po týždni liečenia u nás v provizórnych podmienkach pivnice, ho prevzala pani Darina Kukučková, kde podstúpil neskutočne náročnú liečbu a napokon aj našiel skvelý domov.

DORKA, IGORKO – 2 mesační súrodenci, ktorí sa jedného dňa zjavili v našej záhrade aIMG_9149Tigrik odmietali odísť. Dorka bola adoptovaná do rodinného domu vo Valči, pomáhali sme aj s kastráciou a vyrobili jej zateplenú búdku, do ktorej sa k nej nasťahovala aj mačacia kamoška od susedov. Aspoň im bolo spolu teplejšie. Igorko bol ponúkaný na adopciu, opakovane sa na neho boli pozrieť záujemcovia, ale nemal akosi šťastie a tak zostal u nás. Pritom taký krásny kocúrik to je. Bagirko

BAGIRKO – 8 ročný nádherný čierny panter prišiel ku nám z lúky za domom, zotrval 2 roky, žiaľ tento rok nás náhle opustil po ťažkej chorobe, zanechal tu obrovský smútok a prázdne miestečko. Najlepší kocúr, akého som poznala,ktorý mi strašne veľa dal. Igorko prišiel o skvelého parťáka.

050LINDA – 3 mesačná mačička donesená deťmi na Kolonku, kde sa akosi prirodzenou cestou po čase ocitla u nás na dvore, lebo tu je vždy čo do bruška. Nádherná vymaľovaná micka, ktorá bola aj adoptovaná do domčeka, tam však 3 dni plakala a napokon sa aj tak musela vrátiť k nám, kde aj ostala.Fotografia0221

RIŠKO – 3 ročný kocúrik, žijúci na sídlisku Sever od mačaťa, bola som poprosená o pomoc s hľadaním domova jeho kŕmičkou, lebo sa bála o jeho život. Našli sme mu skvelý domov v Zubrohlave na Orave. Osobne sme ho zavážali a má sa skvelo.

macky 002SÁRINKA – 2 mesačné mačiatko z Vrútok, nájdená miestnou kŕmičkou, bola som poprosená o pomoc s hľadaním domova. Skončila zase len vo Vrútkach u skvelej mačkárky.DSCF0460

ELINKA – mladá, sotva 2 ročná mačička prežívajúca pri ceste vo Vrútkach, ohrozovaná denne autami a blbými ľuďmi, dodnes si pamätám ten sychravý mrznúci deň, keď som ju bola z tej ulice zobrať. Našla si skvelý domov vo Varíne, kde je rozmaznávaná plnými dúškami.

starenka Mila2MILUŠKA – veľmi stará a chorá tigrinka nájdená vo Vrútkach, sotva vedela dýchať ako bola chorá, zrejme infekcia FIV podľa celkového stavu a nereagovania na liečbu sme sa rozhodli zbaviť ju trápenia. Zatiaľ jediná uspaná mačička.Fotografia0423

SAŠENKA – 1 ročná dohryzená čierna mačička s hnisavými abscesmi po tele a vykĺbenou zadnou nôžkou, nájdená na Vrútockom sídlisku, bola som poprosená o pomoc kamarátkou, ktorá ju našla. Liečila sa u nás 3 týždne, vďaka príspevkom vás všetkých mohla absolvovať operáciu nôžky a dostala ten najlepší domov, aký mohla u Martinky, ktorá ju našla a jej Kubko získal skvelú parťáčku.

IMG_9656MICKA – 1 ročná kotná mačička z Vrútockého sídliska bola ku nám donesená 1 deň pred pôrodom. Porodila 6 živých, 1 žiaľ mŕtve mačiatko. Micka zostala zatiaľ u nás, všetkých 6 mačiatok po odstavení a odčervení bolo adoptovaných do skvelých rodín (Filipko -Plavecký Štvrtok, Daira – Vrútky, Sisa a Angel – Valča, Colin a Eliot – Ružomberok ).P1290021

ELZA – 2 mesačná mačička tigrinka, kde som bola poprosená o pomoc s hľadaním domova, bola adoptovaná do skvelej rodiny Petra Vonsa, nášho mestského poslanca. Občas ju vídam sedieť v okne, keď idem okolo.

014MOLYNKA – mladá sučka  nájdená na Lipovci, ako prespáva pred obchodom, musela byť vysadená z auta, lebo ju tam nikto nepoznal, čakala tam celé dni. Strávila u nás pár dní, našli sme jej dlhodobú dočasku a napokon skvelý domov v Prahe u pani novinárky. Tu sa podieľalo toľko ľudí na pomoci pre Molynku, takže vďaka všetkým zúčastneným.003

BELLA – trikolórna mačička ročná, ktorá u nás podstúpila kastráciu a rekonvalescenciu, následne sa vrátila do pôvodnej rodiny, kde sa rozhodli, že si ju ponechajú. Dostala od nás zateplenú búdku a žije na Stráňach v rodinnom domčeku.

Nelka 7NELLYNKA – musím ju spomenúť, naša staručká 17 ročná sučka, ktorú som opatrovala po dohryzení inou sukou, toto bola obrovská skúška pre mňa ako zdravotníka i pre ňu samotnú, lebo to  bolo najhoršie zranenie a stav, aký som tu riešila a nikto mi nevedel povedať, ako to celé dopadne. Po mesiaci intenzívneho vyplachovania zhnisaných rán niekoľkokrát denne, keď vám zviera ide od bolesti do kolien, často krát ráno o 4 hodine pred odchodom do práce sme obe vyhrali svoj boj a Nelly sa mohla vrátiť do svojho pelieška. To som ešte netušila, že o pár mesiacov sa s Nelly rozlúčime navždy.IMG_8855

NETOPIERIK – drobný zablúdený netopierik druhu Večernica pestrá, nájdený v špajzovej skrini jedného paneláku, kde sa snažil zimovať. Bol u nás niekoľko mesiacov od Vianoc až do marca, s kompletnou výkrmnou diétou múčnymi červami. Úspešne vypustený na jar na slobodu. Aj vďaka radám mnohých odborníkov všetko dopadlo dobre a my sme zase o kus múdrejší.

DSCF0666VEVERIČKA – samček nádhernej tmavej veverice, nájdený  večer v lese pod stromom ako nehybne leží, podchladený, ochrnutý, ale žijúci. Žiaľ, zrejme po páde zo stromu prerušená miecha, poskytli sme mu aspoň teplo a pokoj v posledných chvíľach, rána sa žiaľ nedožil. Mal už dohovorený prevoz do Zázrivej do záchrannej stanice, žiaľ.IMG_9266

ZAJKO – nádherne sfarbený zakrslý králiček, ktorý bol u nás v dočasnej opatere, lebo bol nechcený. Našiel skvelý domov práve v záchrannej stanici v Zázrivej u Metoda Maceka.

Viem, že všetky tieto bezbranné stvorenia mi neprišli do cesty náhodou a každé z nich mi dalo novú skúsenosť, šancu zlepšovať sa v pomáhaní, nové poznatky a zanechalo mi v srdci hrejivý pocit a spomienku. Viem, že na mnohé som tu zabudla. Všetko som preskákala za účasti svojej rodiny, priateľov, zväčša z vlastných financií a vlastným spôsobom. Posledný rok mi veľmi pomohla SAOZ s preplácaním nákladov na veterinárne úkony, za čo sa im chcem veľmi poďakovať, rovnako ako mnohých priateľov či aj úplne neznámych ľudí, ktorí mi pomohli vyzbierať peniažky na operáciu Sašky a liečbu Bagirka. Veľmi chcem poďakovať 11 ročnej dievčinke, ktorá ma zastupovala pri ošetrovaní drobcov, keď som ja bola v práci a bez nej by to bolo takmer nemožné, svojej dcére Ninke. Túži byť veterinárkou a už teraz má skvele predpoklady. Verím, že nastávajúci rok 2015 si budeme všetci i naďalej pomáhať, lebo inak by to ani nešlo a spoločne zachránime ďalšie nevinné dušičky. Za každú, aj najmenšiu pomoc som veľmi vďačná. Tak vykročme tou správnou nohou spoločne.

Bc. Zdenka Suchá

Foto : archív autorky

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.