25
Apr

Nenahraditeľní psí pomocníci.

Vždy, keď sa stretnem s prípadom týraného psíka, ktorý sa vďaka svojmu „pánovi“ ocitol zväčša v zúboženom stave na ulici, zamýšľam sa nad tým, čo by ľudia bez týchto skvelých zvierat robili. Predstavte si, že by zrazu z celého sveta vymizli psi ako také. Viete si predstaviť takú situáciu, že zrazu by nemal kto strážiť náš majetok, zaháňať stáda na pastve a chrániť ich pred predátormi, nevidomí by prišli o vodiacich psov či na večne zamrznutom póle by ostali sane bez psov ? Pravdu povediac, keď sa tak nad tým zamýšľam, ľudstvo by bolo v riadnych problémoch. Je zrejmé, že ľudia si domestikovali psov práve pre ich užitočnosť. Prvé zdomácnené psy slúžili pri love a na ochranu pred predátormi. Postupne si ľudia prispôsobovali psy svojim potrebám a začali sa venovať ich šľachteniu. V súčasnej dobe máme veľké množstvo plemien takzvaných pracovných psov, ktoré napomáhajú človeku v každodennom živote, zachraňujú, strážia.

Poľovné psy – sa od čias domestikácie využívali pri love zvery, aj keď naučiť psa, aby sa dobrovoľne  vzdal koristi v prospech človeka, stálo ľudí veľa úsilia. Domestikácia si vyžadovala selektívny chov niekoľkých generácií. Vyberali sa len jedince s potrebnými vlastnosťami. Národy žijúce v stepi potrebovali na lov rýchle a vytrvalé duriče loviace zrakom a nie čuchom a práve preto chovali chrty. V teplých oblastiach sa chovali krátkosrsté, v chladných zase hrubo a drsnosrsté psy.  V lesnatom teréne sa presadili vytrvalí stopári. Je faktom, že množstvo rôznorodých poľovných plemien s najrôznejším využitím v špecifických podmienkach sú dôkazom ich špecializácie na pomoc človeku pri love zvery.

Pastierske psy – či už v minulosti alebo v dnešnej dobe je pomoc týchto psov pri strážení stáda nenahraditeľná. Pastierske psy sú v mnohých krajinách dodnes považované za poklad pastiera, ktorý si ich aj náležite cení. Tieto psy dokážu nadháňať zvieratá, ale ich aj ochrániť pred predátormi. Sú to často prírodné plemená, ktoré si zachovávajú svoju čistotu. Samotní pastieri si vyberajú chovných psov s výbornými vlastnosťami a vychovávajú svoje šteňatá. Ani v dnešnej dobe sa žiadny pastier bez psa nezaobíde.

Strážne psy – chránia naše majetky i životy snáď v každom poriadnom dvore, gazdovstve či podniku, kde výborne ohlásia každého votrelca. Tu skutočne nezáleží na rase, ale skôr na schopnosti psa chrániť svoj revír. Zväčša ide o veľké psy budiace rešpekt, ale aj menší aktívny psík dokáže túto úlohu výborne splniť.  Veľké plemená sú často využívané aj ako služobné psy (nemecký ovčiak, doberman, rotvajler…)

 Služobné psy – sú využívané pri prenasledovaní zločincov, vyhľadávaní drog či výbušnín. Ich citlivý čuch je absolútne nenahraditeľný a ľudia by ho len ťažko niečím nahradili. Služobný pes sa spája s poslušnosťou, ktorá je zásadná pri práci psovoda so psom.  Ako služobné psy sú používané určité plemená s predpokladmi dobrej cvičiteľnosti, poslušnosti a spolupráce s človekom. Jedným z plemien, ktoré bolo dlhé roky špeciálne vyšľachtené na účely služobného psa je nepochybne nemecký ovčiak, ktorý má poslušnosť v génoch a jeho výcvik zvládne aj začiatočník.

Saňové psy – sú špecifikom severských krajín, kde by bol život bez nich nemožný. Špeciálne vyšľachtené do extrémnych podmienok, s výbornou ochranou proti mrazom, vytrvalosťou a odolnosťou. Vďaka týmto psom v záprahoch prekonávajú severskí ľudia nemalé vzdialenosti. Psy sú tu veľmi cenené.

Záchranárske psy – patria bezpochyby k tým, bez ktorých by množstvo ľudských životov už dnes nebolo. Záchrana topiacich sa, vyhľadávanie zasypaných ľudí pod troskami či snehom, vyhľadávanie stratených ľudí je úžasnou pomocou, bez ktorej by záchranné tímy často nemali šancu pomôcť. Tieto psy nasadzujú vlastné životy za tie naše.

Vodiace a asistentské psy – sú pre ľudí, ktorí ich potrebujú obrovskou pomocou a pre nevidiacich ich očami. Výcvik takéhoto psíka začína od šteniatka a nie každé zvieratko sa na túto službu človeku hodí. Ľudia, ktorí sa venujú vodiacim či asistenčným psom zohľadňujú pri výbere veľa vlastností a povahových čŕt psíka a ich výcvik trvá niekoľko rokov. Je to náročný proces, na konci ktorého by mal byť psík pripravený na rôzne situácie bežného života, schopného správne reagovať. Psíky sa cvičia aj na pomoc chorým ľuďom. Dokážu predvídať epizáchvaty či vycítia príliš nízku hladinu cukru v krvi u diabetika a upozornia ho na tento stav. Dokážu priniesť, podať či len tak robiť spoločnosť starému človeku.

Terapeutické psy – canisterapia pozitívne pôsobí na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Pomáha  pri ťažkostiach so zaradením a komunikáciou človeka so svojim okolím (autisti). Motivuje k rehabilitácii a sú preukázané účinky na podporu imunity prostredníctvom psychiky (deti s DMO, starí a depresívni ľudia, autisti, ťažko chorí ľudia). Terapeutický pes musí mať rád ľudí a v tomto prípade ide skôr o povahu ako o výcvik.

Vo vyratúvaní oblastí, kde sú psíky bezpochyby pre nás ľudí nenahraditeľné, by sme mohli pokračovať donekonečna. Už len to, že pes nás dlhé veky sprevádza na ceste životom a zotrval pri nás tak dlho a teší sa našej obľube je dôkazom jeho obrovského významu pre ľudstvo. Verím, že väčšina z nás si tento fakt uvedomuje a mali by sme pomôcť i tomu zvyšku nepsíčkarov pochopiť túto skutočnosť. Nebyť ľahostajný, keď som svedkom trápenia psíka či pomôcť mu v núdzi. Je dôležité, aby sme si ich nenahraditeľnosť uvedomili a boli vďační za to, že aj napriek mnohým prehreškom človeka voči nim, stále stoja pri nás a milujú nás takých, akí sme. Pomáhajú, zachraňujú a spríjemňujú naše životy, odpúšťajú a bezhranične milujú. Čím sa im odplácame my ľudia ? To si už zodpovedzme každý sám za seba.

Bc. Zdenka Suchá

Foto : internet, OZ Očami psa a archív autorky    

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.