8
Mar

Keď sa povie kastrácia.

Každý deň sa s nimi stretávame. Prespávajú na uliciach, hladujú a umierajú pod kolesami áut. V zime im mrznú kožúšky a v lete neustále rodia mláďatá. Nikto o ne nemá záujem a nájdu sa i takí, čo si neodpustia kopnúť do úbohého zvieraťa, ktoré sa snaží prežiť. Túlavé mačky každému vadia, sú prenasledované a s odporom si na ne ukazujeme prstom. Len zopár ľuďom nie sú ľahostajné a poskytnú im čo to do bruška. Môžu tieto zvieratká za to, ako dopadli ? Že musia viesť život tulákov ?

 Nie, za to môžeme my všetci. Môže za to naša nezodpovednosť voči týmto zvieratám. U nás na Slovensku nie je ešte ani zďaleka samozrejmosť, že nechávame svoje zvieratá kastrovať. Kastrácia je totiž jediný spôsob, ako zabrániť neustálemu narastaniu počtu túlavých a nechcených zvierat. Keby každý majiteľ mačky nechal svoje zviera vykastrovať, zabráni tak ich nechcenému množeniu. Vo svete je to úplne samozrejmé, že sa kastrujú aj túlavé mačky a opätovne sa vypustia do teritória. Počty túlavých mačiek sa tak postupne znižujú, lebo sa nerodia nové. Ja osobne mám takú skúsenosť, že ľudia u nás ešte stále považujú kastráciu za neprirodzenú, škodiacu zvieraťu a zbytočnú. Sú to zväčša ľudia, ktorí si neuvedomujú následky svojho správania a ak si to uvedomujú, je im to jedno. Kastráciou dávame zvieraťu šancu na lepší život, bez vyčerpávajúcich bojov či rodení mláďat. Nehovoriac o tom, že mačiatka často končia svoj krátky život pod kolesami áut, utopené v rieke či utýrané bezcitnými výrastkami. Treba si uvedomiť, že mačka môže splodiť mláďatá už vo veku 5 mesiacov a kocúry často vedú vyčerpávajúce boje na život a na smrť. Nevykastrovaný kocúr sa dožíva sotva 7 rokov, vykastrovaný 17 rokov. Kastrácia má skutočne mnoho pozitívnych prínosov pre zviera, majiteľa i celú spoločnosť. Nebojme sa preto všetci prispieť svojou troškou k tomu, že budeme na uliciach stretávať čoraz menej túlavých labiek. Aby sme vedeli, čo nás čaká, ujasnime si zopár faktov.

KASTRÁCIA – je odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny. U samcov semenníky, u samíc vaječníky, vajíčkovody i maternica. Jedná sa o proces nezvratný. Zvieratá sa stávajú neplodnými a nemajú prejavy pohlavnej aktivity. Kastrácia má veľký význam aj zo zdravotného hľadiska zvieraťa. Znižuje riziko vzniku nádorových či zápalových ochorení mliečnych žliaz, semenníkov, maternice. Doporučuje sa kastrovať mačky okolo 7. -9. mesiaca. Sami zistíte vhodný čas, pretože prejavy spôsobené rujou u mačiek sú veľmi nepríjemné a obťažujúce. Mačka v ruji mení správanie, neustále mraučí, uteká z domu a kocúry značkujú svojim močom okolie .

STERILIZÁCIA – je len prerušenie vodiča pohlavných buniek, čiže semenovodov a vajíčkovodov. Tvorba pohlavných hormónov zostáva zachovaná. Zvieratá sú neplodné, ale majú prejavy pohlavnej aktivity. Mačky majú ruju a kocúry majú o ne záujem. Je to proces vratný. Nechráni zviera pred nádorovými chorobami a vyčerpávajúcimi rujami, neznižuje agresivitu u samcov, nespôsobuje priberanie na hmotnosti.

Deň pred zákrokom je dôležité nechať zviera nalačno, naposledy ho nakŕmte poobede a vodu mu zoberte v noci, či skoro ráno. Prázdny žalúdok zabráni vdýchnutiu obsahu žalúdka počas narkózy. Zákrok trvá zhruba 30 min. a dobrý veterinár ho zvláda bez problémov a rovnako bez problémov ho zvláda i zdravé zviera.. Preberanie z narkózy závisí od viacerých faktorov, ale do druhého dňa sa z toho zviera určite vyspí. V dnešnej dobe už dokonca poznáme i šetrnejšie metódy kastrácie u mačiek. Keby som porovnala klasický spôsob operácie s tým modernejším, je to veľký rozdiel a ja sama som mala možnosť ju vyskúšať na našich mačičkách.

KLASICKÝ PRÍSTUP – cez spodok brucha sa vedie rez pozdĺžne, dlhý niekoľko centimetrov a počet stehov je okolo 5 a viac, aj to závisí od skúseností veterinára. Mačky sú ubolené, majú tendenciu ísť si do rany, neustále sa vylizujú, čím si dokážu stehy i predčasne vytiahnuť.

ŠETRNEJŠÍ PRÍSTUP – sa robí cez bok mačičky, kde sa vedie malý rez asi do 2 cm a zašíva sa dvoma krížovými stehmi. Na boku je prístup k vaječníkom lepší, preto postačuje kratučký rez. Doba hojenia je mačkou lepšie znášaná pre menšiu operačnú ranu a po pár dňoch je v poriadku. Rana sa krásne hojí, mačka si menej siaha do rany ako pri klasickom prístupe. Nie však každý veterinár zvláda tento spôsob kastrácie a je dobré sa na to vopred informovať. Vrele odporúčam u mačiek využiť túto možnosť.

 Kocúry sa kastrujú vybratím semenníkov z mieška a rana sa nezašíva, čiže tam odpadá kontrola a stráženie stehov pred vytiahnutím. Kastrácia mačky nás vyjde okolo 35-40 Euro a kocúra 20 -25 Euro, závisí to aj od veterinára a vždy sa dá na cene dohodnúť vopred. Zdá sa vám táto investícia priveľká ? Je to len čiastka z toho, čo by vás stálo kŕmenie ďalších potomkov či ošetrovanie vášho dobitého či zrazeného kocúra, ktorý sa neustále túla za mačkami. Keď si uvedomíme, že pomôžeme nielen sebe, ale aj prispejeme k zníženiu počtu túlavých mačiek, táto suma je skutočne zanedbateľná. Ak nemáte peniaze na kastráciu a trúfate si chovať mačičku, je možné vziať si už vykastrovanú z útulku. V niektorých mestách dokonca fungujú kastračné programy a v rámci nich je často možnosť absolvovať kastráciu za lepších cenových podmienok. Treba si však uvedomiť, že aj náklady na stravu či očkovanie mačky a nebodaj liečbu pri chorobe či úraze nie sú zanedbateľné. Kastrácia je jednorazová investícia, ktorá sa vám určite vráti v podobe spokojného spolunažívania s vašou mačičkou. Ale hlavný význam a zmysel vášho rozhodnutia pre kastráciu je oveľa širší. Môže vás hriať dobrý pocit, že potomkovia vašej mačky či kocúra neskončia na ulici. Svojim rozhodnutím zabránite utrpeniu nechcených zvierat a zaradíte sa medzi tých zodpovedných, ktorým nie je problém túlavých zvierat ľahostajný.

Bc. Zdenka Suchá

 Foto : internet a archív autorky

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.