10
Máj

Cukrovka u zvierat – poznáte príznaky ?

Cukrovka  (diabetes mellitus) je pomerne časté ochorenie v ľudskej populácii a mnohí z nás s ňou majú skúsenosti z vlastnej rodiny. Táto choroba však netrápi len ľudí, ale týka sa  v podstatne menšej miere aj našich štvornohých miláčikov. Vyskytuje sa hlavne u psov a mačiek stredného a vyššieho veku. U psov postihuje predovšetkým nekastrované fenky  a u mačiek kastrované kocúry, tam je však jej výskyt podstatne nižší ako u psov.

Cukrovka – je porucha metabolizmu cukrov a spôsobuje ju nedostatok hormónu inzulín alebo jeho nedostatočný účinok v tkanivách. Koncentrácia krvného cukru v krvi (glykémia) sa v tele udržiava v určitom rozmedzí (3,3-6,6mmol/l). Inzulín je hormón tvoriaci sa v Langerhansových ostrovčekoch pankreasu a je nevyhnutný pre správny priebeh látkovej premeny sacharidov.

1.typ cukrovky  – je typický rýchlym nástupom ochorenia, imunitný systém napáda bunky pankreasu a následne ho poškodzuje. Výrazným signálom je nadmerné pitie a močenie, zvýšená chuť do jedla a pritom chudnutie, znížená kvalita srsti, zvýšená vnímavosť na infekcie (hlavne močové cesty) a pri neliečení upadnutie do kómy. Všimnúť by sme si mali aj zmeny nálady u zvieraťa(depresia), zvracanie, acetónový zápach z tlamy.

2.typ cukrovky  – je menej nápadný v počiatkoch. Rozvíjať sa môže aj niekoľko rokov. Pri tomto type je dostatočné množstvo inzulínu, ale glukóza sa nedá metabolizovať na úrovni bunky. Často si všimneme až komplikácie cukrovky (zákal na očiach, zápaly kože, ťažko sa hojace rany, plesňové či hnisavé ochorenia kože…)  

Príčiny cukrovky :

-          nedostatočná tvorba inzulínu v pankrease

-          znížená citlivosť alebo necitlivosť receptorov v tkanivách na vlastný inzulín

-          genetické faktory (plemená náchylnejšie k cukrovke ako pudel, kokeršpaniel,    teriéry, jazvečík…)

-          faktory vonkajšieho prostredia (obezita, nadmerný príjem tukov a cukrov, nedostatok pohybu …)

Diagnózu cukrovky stanovujeme na základe klinického obrazu a biochemického vyšetrenia krvi a moču. V krvi je vysoká hladina glukózy, v moči sa objavuje po prekročení obličkového prahu.

Liečba :

-          pri prvom type cukrovky spočíva v podávaní inzulínu (zväčša 1 krát denne)

-          pri druhom type hlavne diéta a redukcia hmotnosti

-          u feny kastrácia (progesteron negat. ovplyvňuje účinok inzulínu)

-          vysadenie pamlskov

-          pravidelná strava 2 krát denne, s odstupom 8 hodín, rovnaké dávky aj zloženie krmiva, špeciálne granule so zníženým obsahom cukru a zvýšeným obsahom vlákniny

Starostlivosť o choré zvieratko zahŕňa okrem prísneho dodržiavania diéty a aplikácie inzulínu aj pravidelné vyšetrovanie moču pomocou indikačných papierikov. Z nich sa dá zistiť, či sa v moči nachádza cukor a ketóny, ktoré sú smerodajné. Za normálnych okolností sa v moči tieto zložky nenachádzajú.  Moč vyšetrujeme 3 krát denne a to ráno v dobe podania inzulínu, neskoro poobede pred druhým jedlom a neskoro večer. Najlepšie je odchytiť moč do kelímka a ponorením prúžku ho vyšetriť. Hodnoty si značíme pre možnosť konzultovať stav zvieratka s veterinárom.

Aplikácia inzulínu sa môže spočiatku zdať pre chovateľa ako náročné, ale správnym zácvikom u lekára by to mal zvládnuť každý. Injekcia sa aplikuje pod kožu na chrbte či trupe zvieratka pomocou striekačky inzulínky alebo existujú už aj pre zvieratá inzulínové perá. Ich výhodou je, že náplň s inzulínom sa nachádza priamo v pere, kde sa dá nastaviť potrebná dávka inzulínu, odpadá tým naťahovanie inzulínu z ampulky. Miesto vpichu sa dezinfikuje rovnako ako u ľudí. Ideálne je vytvoriť si kožnú riasu miernym ťahom od tela a aplikovať inzulín do nej. Množstvo inzulínu si dohodnete s veterinárom , je potrebné dodržiavať presnú dávku. Tento zákrok vyžaduje cvik, ale nie je to nič náročné.

Komplikácie pri liečbe :

-          podanie príliš vysokého množstva inzulínu, čím sa znižuje hladina glukózy pod bezpečnú hranicu (hypoglykémia), k čomu môže dôjsť vtedy, ak zviera nezjedlo potrebné množstvo potravy, vyčerpalo príliš mnoho energie pri pohybe alebo chovateľ podal vyššiu dávku inzulínu ako bolo potrebné

-          príznakmi hypoglykémie je nepokoj, chvenie, svalové zášklby až bezvedomie

Prvá pomoc pri hypoglykémii – spočíva v okamžitom podaní jedla zvieraťu, ak nie je schopné samo žrať, aplikujeme roztok glukózy do tlamy (vo vode rozpustený cukor), prípadne vmasírujte práškový cukor do ďasien a pod jazyk zvieraťa. Po zlepšení stavu podajte žrádlo. Pokiaľ sa zviera nepreberá, okamžite volajte veterinára, ide mu o život.

Inzulín už v dnešnej dobe existuje vyrábaný priamo pre zvieratá www.caninsulin.com, ale je možné aplikovať aj humánny inzulín. Výhoda inzulínu pre psov je v aplikácii 1krát denne oproti ľudským, ktoré sa aplikujú zväčša viackrát denne. Liečba cukrovkára je pre chovateľa náročná nie len po finančnej, ale predovšetkým po psychickej stránke. Je náročná na starostlivosť, čas a dodržiavanie režimu. Zvieratko však bez vašej pomoci neprežije a je odkázané na vašu starostlivosť, ktorú vám však mnohonásobne vráti. Najťažšie sú vždy začiatky a nájdenie si určitej rutiny a režimu, zmierenie sa s touto chorobou a po prekonaní počiatočných problémov si určite všetci zvyknú na novú situáciu. V tomto je to úplne rovnaké ako u ľudí a je len na chovateľovi, ako pomôže svojmu zvieratko prežiť plnohodnotný život. Za tú lásku a vernosť , ktorú nám denne preukazujú si to rozhodne zaslúžia.

Bc. Zdenka Suchá

Zdroj : Taylor, D.,1992,vyd. Prúdy, Váš pes, ISBN 80-85355-05-1,str.245

             Pacovský, V., 1993, vyd. Osveta, Vnútorné lekárstvo, ISBN 80-217-0548-5, str. 236-243

Foto : internet a archív autorky

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.