23
Apr

Ako nestratiť zvieratko.

Už sa vám to stalo ? Pokojne sa prechádzate so svojim psíkom, chvíľka nepozornosti a zrazu vášho miláčika niet ? Aj keď by sa nemalo, ale pomerne často k týmto veciam dochádza, o čom svedčia plné útulky či zrazené telíčka popri cestách. Príčin, prečo sa zvieratko zatúla je mnoho. Hárajúca sučka, lovecké pudy nášho miláčika, zľaknutie sa, zle zabezpečený pozemok či jednoducho nepozornosť majiteľa. Nehovoriac o hluchých či slepých psíkoch, ktoré by sme mali na prechádzkach vodiť rozhodne na vôdzke, lebo u nich je vysoké riziko straty či úrazu. Samostatnou kapitolou sú mačičky, kde dochádza veľmi často k stratám či zabitiu zvieratka v dôsledku zle zabezpečeného pozemku. Vzhľadom k spôsobu života mačičiek – tuláčok je riziko ich straty podstatne vyššie ako u psíkov. Stratené zvieratko je bezradné, zúfalo hľadá svojho majiteľa, smúti, je vyplašené a nerozumie tomu, prečo tu pán zrazu nie je. Často dlhé dni chodia a hľadajú, hladní uzimení a unavení. Sú odkázaní na pomoc nás ľudí, aby sme im v ich hľadaní pomohli. V prvom rade by sme my majitelia mali urobiť všetko preto, aby sa nám zvieratko nikdy nestratilo. A ak sa to už stane, aby malo šancu na návrat domov.

Zásady ochrany zvieratka pred stratou :

  1. Na prechádzkach vodíme psíka na dlhej vôdzke. Na voľno ho púšťame len vtedy, ak perfektne poslúcha naše povely a v prehľadnom teréne. Nikdy ho nepúšťajte v lese, v meste pri rušných uliciach, za tmy či v nebezpečnom teréne, kde by si mohol ublížiť. Veľa psíkov sa našlo v šachtách či kanáloch, zabehli za zverou v lese do krovia a už sa nikdy nenašli.
  2. Každého psíka či mačičku treba viditeľne označiť obojkom s identifikačným štítkom či ruličkou, kde sa dá vpísať meno, adresa či telefónne číslo majiteľa. Ideálne je poistiť si označenie zvieratka mikročipom, ktorý zavádza veterinár pod kožu zvieratka.
  3. Dôsledne cvičte svojich psíkov, aby reagovali na vaše povely. Dobre vycvičený pes vás nespustí z očí.
  4. Zabezpečenie pozemku dobrým plotom sa vám určite vyplatí nielen u psov, ale hlavne u mačičiek tuláčok. Plot by sa nemal dať podhrabať ani preskočiť.
  5. Kastráciou zvieratka, pokiaľ ho nemáte na chov (samozrejme legálny s PP) zabezpečíte, že psíky či kocúry nebudú utekať za samičkami a samičky nebudú neustále kotné. Zvieratko sa ukľudní a nebude sa túlať.
  6. Nikdy nenechávajte psíka čakať pred obchodom, či niekde samého. Hlavne tie menšie sa často stávajú obeťou krádeží a bohviekde končia v rukách podivných ľudí. Ani nechcem myslieť na to, čo si také bezbranné psíča musí zažiť a kde skončí. Výčitky majiteľa sú už potom zbytočné.
  7. Ak zverujete psíka či mačičku iným ľuďom počas vašej dovolenky, dobre si overte podmienky do akých váš miláčik pôjde. Nevyberajte len podľa ceny hotela či ochoty rodiny. Dobre si overte, či zvieratko, ktoré vás bude prvé dni určite intenzívne hľadať, nemá šancu z miesta pobytu ujsť. Či si rodina uvedomuje, čo všetko treba zabezpečiť, aby sa zvieratku nestal úraz, či nedošlo k jeho strate. Ak rodina nemá skúsenosti so zvieratkom a boli by všetci v strese, radšej voľte dobrý hotel.

 8. Špeciálne u mačičiek by som sa prihovárala za kontrolovaný výbeh do záhrady. To znamená, že je na flexivôdzke či pod vašim dozorom s dobre zabezpečeným plotom. Veď nie každý susedov pes má rád mačky. A verte mi, že pohľad na mačku umierajúcu na roztrhanie psom je šokujúci. Dobrou možnosťou je urobiť svojim mickám voliéru v záhrade, kde ich v kľude môžete ponechať bez vášho dozoru. Budú vonku, ale budú chránené. Mnohí šikovní majstri už voliéry majú, doplnené preliezkami, búdkami či dokonca s možnosťou vrátiť sa z voliéry do domu cez mačacie dvierka. Mačičky sa tak samé rozhodnú, či chcú byť dnu alebo von.

 9. Počas hlučných osláv (Silvester a podobne) uzavrite zvieratko v bezpečnom koterci alebo ho zoberte ku sebe do domu. Bude sa s vami cítiť bezpečnejšie. Veľa psov sa stráca práve počas osláv Silvestra.

 

Ak sa vám napriek veľkej snahe zvieratko predsa len stratilo, nezúfajte ale rýchlo konajte! Predovšetkým poproste o pomoc ľudí a dôsledne prehľadajte celé okolie posledného výskytu zvieratka. Volajte jeho meno, pýtajte sa ľudí. Postupne zväčšujte okruhy hľadania, ale nezabudnite sa na pôvodné miesto opakovane vrátiť. Psík bude mať snahu vás nájsť či vystopovať, preto zotrvajte koľko bude treba. Stratené mačičky hľadajte po zotmení. Vystrašená micka sa totiž počas dňa snaží schovať a nevylezie, kým sa necíti bezpečne. Aj mne sa podarilo nájsť kocúrika o polnoci, ktorého majitelia hľadali počas celého dňa. Vyliezol až v noci a dokonca sám po zavolaní svojho mena pribehol ku mne. Asi mi chcel naznačiť, že už túlania stačilo.

 Obvolajte miestne útulky, karanténne stanice či nahláste stratu psíka či mačičky na mestskú políciu, všetkým veterinárom v okolí. Spravte letáky s fotkou a popisom zvieratka, miestom kde sa zvieratko stratilo, jeho menom a vašim telefónnym číslom. Verím, že všetci títo ľudia vám ochotne pomôžu zverejniť stratu a zvieratko hľadať. Využite všetky možnosti, aby sa ľudia dozvedeli o strate vášho miláčika. Obráťte sa na ľudí na sociálnych sieťach či stránkach občianskych združení, ktoré aj mne už veľa krát pomohli nájsť nový domov pre najdúšika. Využite nielen elektronické médiá, ale aj tlač. Dajte oznamy do novín, vyveste letáky v okolí straty psíka. Mnoho psíkov umiestnených v útulkoch sa vrátilo pôvodnému majiteľovi len vďaka dobrému označeniu či snahy majiteľa ho nájsť. Obíďte útulky osobne, dajte im na seba kontakt. Nevzdala by som to, kým by som ho nenašla.

 Ak sa vám naopak stane, že nájdete zvieratko, prosím nenechajte ho v núdzi. Je príliš veľa nebezpečenstiev, ktoré číhajú na zatúlané zvieratká a bez vašej pomoci by mohlo zahynúť. Zoberte ho domov, ak môžete ponechajte ho u seba a skúste mu nájsť majiteľa podobne, ako pri strate. Dajte o ňom vedieť svetu, zájdite za veterinárom, ak nemá zreteľné označenie, môže mať mikročip. Možno ho veterinár spozná, ošetrí ho ak treba a určite vám poradí čo ďalej. Ak si ho nemôžete nechať vy, poproste známych či rodinu, aby vám pomohli s dočasnou opaterou pre zvieratko. O dočasnú opateru poproste ľudí na facebooku či stránkach občianskych združení. Poslednú možnosť by som videla v útulkoch či karanténnych staniciach, kde zvieratká dosť trpia, lebo domáce prostredie im to nenahradí. Často sa oslabené jedince môžu nakaziť chorobami, ktorým sa mnohokrát tieto zariadenia nevyhnú. Hlavne šteniatka, staré a vyčerpané zvieratká bývajú obeťou nákazy. Keď sa posnažíte, je možné, že nájdete majiteľa za pár dní, niekedy to trvá dlhšie. A sú samozrejme aj prípady, keď sa zvieratko nikdy nestretne so svojim pôvodným majiteľom. Vtedy sa pokúsme nájsť mu nový domov. Zvieratko si časom zvykne, hlavne ak bude obklopený láskou a opaterou. Ak ste našli zvieratko ranené či choré, potrebuje ošetrenie veterinára. Štvornohí tuláci často bývajú obeťami zrážky s autom, bitky silnejšími psami či agresívnymi jedincami, ktorí sa zabávajú na utrpení slabších. Ak aj nemáte skúsenosti so zvieratkom, snažte sa zranenému zvieratku pomôcť. Vždy však myslite aj na ochranu svojho zdravia a neriskujte. Ak zvieratko javí známky života, opatrne ho zoberte k veterinárovi. Ak to nemôžete riešiť sami, ohláste to mestskej polícii či miestnemu útulku, ktorí zabezpečia odvoz zvieratka na ošetrenie. Ak máte možnosť pomôcť mu sami, dodržiavajte zopár pravidiel.

V prvom rade si zvážte, či je pre vás bezpečné zranenému zvieraťu pomôcť. Zviera v bolesti môže ublížiť aj vám.

Zviera je pri vedomí, ale nemôže sa hýbať – opatrne pomocou deky, krabice či dosky preneste zviera do bezpečia . Ak je psík vystrašený a má tendenciu hrýzť, zafixujte mu tlamu obväzom či náhubkom, aby vám neublížil. Poranenú mačku zabaľte do uteráka či deky, aby ste zabránili poškrabaniu pazúrikmi a jej možnému úteku. Minimalizujte pohyb so zvieraťom. Silné krvácanie zastavte stlačením priamo na ranu, prípadne tlakovým obväzom. Zakryte ho dekou kvôli teplu. Pri prevoze ho nechajte ležať na boku a sledujte jeho stav. Rýchlym prevozom k veterinárovi mu môžete zachrániť život.

Zviera je v bezvedomí – zavolajte veterinára, ak si trúfate, oživujte. Psa uložte na pravý bok, vytiahnite jazyk, vyčistite tlamu. Zistite dych a pulz zvieraťa. Ak sa hrudník nedvíha a necítite dych zvieraťa, dajte mu umelé dýchanie. Pulz nahmatáte na vnútornej strane stehna. Ak pulz nie je prítomný, striedajte dýchanie s masážou srdca. Zavrite tlamu, natiahnite mu hlavu dopredu a dýchajte u veľkých psov do nozdier, u malých psov a mačiek do nosa aj tlamy. Hrudník sa musí pri vdychu dvíhať. Vzduch nesmie unikať cez tlamu. Vdychujte po 3 sekundách. Dýchanie ukončite, ak pes začne dýchať sám. Masáž srdca u veľkých psov robíme dvoma rukami ako u ľudí, u malých psov a mačiek otvorenou dlaňou ruky na ľavej strane hrudníka v mieste za lakťom. Tlak má byť rovnomerný, asi 3-4 cm hlboko. Striedajte 10-15 rýchlych stlačení na 2 vdychy. Frekvencia stlačení u veľkých psov je 90 za minútu, u malých psov a mačiek až 140 za minútu. Lepšie sa oživuje dvom osobám naraz. Po oživení, keď má pes vlastný pulz a dýcha, nechajte ho ležať na boku a počkajte na veterinára. Je potrebné rátať s tým, že sa vám to nemusí podariť. Pri ťažkých zraneniach je humánnejšie nechať zvieratko uspať.   

Ak sa vám podarilo nájsť strateného miláčika, zoberte si z toho ponaučenie do budúcna a nedopustite opakovanie situácie. Pre zvieratko je to obrovský stres a verím, že ani vám nebolo všetko jedno. Druhý krát by sa váš miláčik už nemusel nájsť, alebo by to celé mohlo dopadnúť tragicky. Ak ste pomohli zvieratku v núdzi a našli mu majiteľa či nový domov, patrí vám veľká poklona a vďaka za súcit, úctu k životu a pomoc. V dobe, keď prejdú okolo zrazeného psíka desiatky áut bez zastavenia, je pomoc bezbrannému zvieraťu veľkou vzácnosťou. Ja mám však to šťastie, že som obklopená ľuďmi, ktorí patria k tým vzácnym.

Bc. Zdenka Suchá

Foto : internet, Robert Majer a archív autorky

Zdroj : American Red Cross

Niečo o mne...
Vitajte na mojej stránke, kde sa chcem s Vami podeliť o získané informácie a pocity, ktoré som zažila a zažívam so zvieratami. Verím, že každý si tu niečo nájde a budem rada za nápady a poznámky o čo by som mohla uvedenú stránku obohatiť. zsucha(at)animal-life.sk
Vyhľadávanie:
Najnovšie komentáre
© Copyright 2010-2019 www.Animal-life.sk. All rights reserved. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Proudly powered by WordPress.